Mūsdienu malkas katli ir praktiski un efektīvi, tos ir grūti salīdzināt ar vecā modeļa modeļiem, tie joprojām ir otrajā vietā popularitātē pēc gāzes katliem.
Tā kā pastāvīgi pieaug kopējo enerģijas nesēju (gāzes, naftas, elektrības) izmaksas un ir grūti tos savienot, privātmāju īpašnieki dod priekšroku atrast citu risinājumu apkures un karstā ūdens piegādes problēmai savās mājās. Atgriešanās pie malkas apkures ir viens gudrs risinājums. Turklāt mūsdienu malkas katli ir diezgan nozīmīgi un efektīvi, jo tie ir apkures sistēmas pamats, ļauj veikt dažādus automatizācijas līmeņus un ir ekonomiski izdevīgi, un tie ir otrie visbiežāk pēc gāzes katliem.

Kas ir cietā kurināmā koksnes apkures katli

Malkas katlu tirgus piedāvā milzīgu skaitu dažādu ārēju modeļu, taču tiem joprojām ir ierīces ar līdzīgu mērķi, kas ir kopīgs ar pagātnes ķieģeļu malkas krāsni: kurtuve (degvielas sadegšanas kamera), pūtējs (pelni panna), ķieģeļu masīvs (siltummainis) un skurstenis. Šīs vienības atrodas jebkurā katlā, taču mūsdienu tehnoloģijas un inženiertehniskā doma ir novedusi vienību efektivitāti līdz līmenim, kas nav sasniedzams krāsnī.

Malkas sadegšanas kontroles principu piemērošana, palielinot efektivitāti līdz 92% un vairāku dienu iekraušanas periods, padara šādus katlus diezgan spējīgus konkurēt gan ar gāzi, gan ar šķidro degvielu. Mūsdienu augsto tehnoloģiju ierīču malka deg gandrīz bez pelniem un emisijām atmosfērā.

Ierīce un darbības princips

Būtībā malkas katla darbības princips nav mainīts:

  • Malkas iekraušana kurtuvē (sadegšanas kamerā).
  • Degvielas aizdedze.
  • Skābekļa padeves uzstādīšana degošai degvielai.
  • Dzesēšanas šķidruma sildīšana siltummainī.
  • Degšanas produktu izvadīšana caur skursteni atmosfērā.
  • Sildāmā dzesēšanas šķidruma noslēgšana apkures sistēmā.
  • Pelnu noņemšana no krāsns vai katla.
  • Mērķis ir iegūt visu enerģiju, ko tā var dot no koksnes dedzināšanas, liek katlu dizaineriem un ražotājiem uzlabot katras vienības dizainu, lai maksimāli efektīvi izpildītu šos punktus.

Metode skābekļa piegādei sadedzināšanas zonai un sadegšanas produktu noņemšana katlus sadala:

nepastāvīgs, autonoms. Pūtēja durvis tiek kontrolētas mehāniski, un sadegšanas produkti tiek izvadīti atmosfērā spiediena krituma dēļ, ko rada skursteņa caurule un kurtuve;
gaistošs. Skābekli piegādā ventilators, un dūmus ar nesadegušās degvielas paliekām no krāsns velk ventilators-izplūdes ventilators, tāpēc, lai katls darbotos, nepieciešams pieslēgties elektrotīklam caur standarta kontaktligzdu.
Degšanas un iekraušanas procesa vadības metode sadala koksnes katlus vēl vairākos veidos:

  • tieša (tieša) sadedzināšana – tiešs ķieģeļu krāsns analogs, kurā degviela, degot, silda ūdeni tērauda vai čuguna traukā mājas apsildīšanai;
  • ilgstoša dedzināšana – dažreiz tie ir tikai modeļi ar palielinātu krāsni un sarežģītāku siltummaini, bet visveiksmīgākie ir mīnu katli, kuros ilgstoša dedzināšana tiek
  • nodrošināta degšanas principa “no augšas uz leju” dēļ – lēna tikai gruzdēšana augšējais degvielas slānis;
  • gāzes ģenerējošā (pirolīzes) katla iekārta – tā atdala degšanas gruzdēšanas fāzes (pirolīzes gāzu izdalīšanās un to pēcdedzināšana citā sadedzināšanas kamerā, izdalot lielu
  • daudzumu siltumenerģijas), tas ļauj sasniegt lielāku efektivitāti un ilgumu vienas kravas sadedzināšana, mazāk pelnu.

Ilgi degoši apkures katli

Viena no ne pārāk patīkamajām vajadzībām, ja apkurei tiek izmantota malkas iekārta, ir regulāra malkas iekraušana kurtuvē. Lielākajā daļā vecāku katlu ir nepieciešams ik pēc 3-4 stundām ielādēt daļu degvielas. Lai pārvarētu šo problēmu, ir izstrādāti ilgtermiņa degšanas modeļi, kuros degviela tiek pārkrauta ik pēc 1-3 dienām. Papildus tam, ka šādu katlu krāsns jauda ir palielinājusi kopējos izmērus, tie izmanto augšējās sadedzināšanas principu.

Pēc tam, kad sistēma ir sasniegusi nominālo režīmu (dzesēšanas šķidrums sasniedz iestatīto temperatūru), vadības ierīce degvielas sadegšanu pārslēdz gruzdēšanas režīmā, samazinot skābekļa padevi grāmatzīmes augšējā slānī.

Degviela slāņo pa slānim, nolaižoties pareizi noliktu malku kaudzē, saglabājot telpās noteikto temperatūru. Pieredzējušās rokās šāds cietā kurināmā katls, kas ilgstoši dedzina koksni, var darboties vairāk nekā trīs dienas, bet vidēji reizi divās dienās jums ir jāielādē izejvielas. Darbs ar vienu grāmatzīmi ir atkarīgs no malkas kvalitātes, pielāgošanās degšanas režīmam un pareizi novietotas malka kurtuvē.

Mūsdienu gāzes apkures katli tiek izmantoti lielākai efektivitātei un ekonomiskumam (pateicoties pirolīzes gāzu pēcdedzināšanai). Pēc vēlamā katla darbības režīma sasniegšanas noteiktā temperatūrā gruzdoša malka sāk intensīvi izdalīt koksnes (pirolīzes) gāzi. Šis augstas enerģijas produkts tiek izvadīts otrajā sadegšanas kamerā, piesātināts ar skābekli un sadedzināts, atbrīvojot lielu daudzumu siltuma. Degošo gaisa-pirolīzes maisījumu dūmu nosūcējs virza caur sarežģītu siltummaini, maksimālo enerģiju nododot dzesēšanas šķidrumam.

Augsta pilnīgas degvielas sadegšanas efektivitāte (efektivitāte līdz 95%) šādos katlos tiek panākta ar dažādu automātisko sistēmu, ventilatoru, sensoru klātbūtni. Datora vadībā šādas apkures sistēmas reti ir gaistošas. Turklāt šādi katli ir ļoti jutīgi pret degvielas mitrumu.

Koka apkures katli: priekšrocības un trūkumi

Ieguvumi:

  • Koksnes lētums un pieejamība, visēdājs pret citiem cietā kurināmā veidiem padara lētu siltuma, karstā ūdens un ēdiena gatavošanu
  • Iekārtu uzstādīšanai jums nav nepieciešama atļauja, piemēram, pieslēdzot iekārtas elektrotīkliem un gāzes vadiem. Nav nepieciešama ikmēneša apkalpošanas maksa
  • Lietošanas ērtums – lielākajai daļai katlu ir viegli saprotama vadība un apkope
  • Ugunsbīstamība un saindēšanās ar oglekļa monoksīdu mūsdienu katlos nav pieļaujama, ja tiek ievēroti norādījumi
  • Budžeta cenas salīdzinājumā ar cita veida katliem
  • Gan vienas, gan divu ķēžu modeļu pieejamība

Trūkumi:

  • Kapitāla ieguldījumi labās iekārtās ir lieli, un, palielinoties automatizācijas līmenim (kā arī ražotāja zīmolam), tie ievērojami palielinās
  • Sezonas degvielas uzglabāšanas organizēšana prasīs vietu, ieguldījumus un piepūli
  • Katla uzstādīšana dzīvojamā ēkā nav vēlama, vienmēr būs minimāla smaka, lielgabarīta katla vienība un divas vai trīs porcijas degvielas jāuzņem pielikumā
  • Neskatoties uz katlu ražotāja solījumiem atbrīvot īpašnieku no daudziem pienākumiem automatizācijas un datoru vadības dēļ, ir nepieciešama regulāra uzraudzība

Tieša, ilgstoša dedzināšana vai pirolīze

Tradicionālie apkures katli tiešai sadedzināšanai ir plīts analogs, tos ir ļoti viegli darbināt, tiem nav nepieciešams savienojums ar elektrotīklu, tie ir nepretenciozi degvielas kvalitātes ziņā un ir lēti. Tomēr tie ļauj jaudas un temperatūras kontroli tikai nelielās robežās un tiem ir zema efektivitāte. Ja nākamais iekārtas īpašnieks kā katla operators ir gatavs uzraudzīt ūdens temperatūru sistēmā, ik pēc 3 stundām ielādējiet baļķus, savlaicīgi aizveriet pūtēju un amortizatoru, lai nepiedegtu, nepārkarstu. ūdeni un neļaut ugunij nodzēst ziemā – tā ir laba, izdevīga un ļoti budžeta izvēle. Turklāt pat lētas mūsdienu iespējas ir daudz praktiskākas uzturēt nekā vecā modeļa modeļi.

Izvēloties vasarnīcai vai mājai ar visu gadu dzīvojošu malkas katlu ar ilgu degšanu, jūs varat iegūt pilnīgi autonomu sistēmu ar mehānisku vadību vai gaistošu ar zemu automatizācijas līmeni. Šādu vienību efektivitāte ir ievērojami augstāka nekā iepriekšējām, labi regulēts gruzdēšanas process var efektīvi darboties līdz 10-12 stundām ar vienu slodzi, dažos labi pazīstamu zīmolu modeļos ir iespējams atkārtoti ielādēt katru reizi 2 dienas. Šāda aprīkojuma izmaksas aizņem vidējā tirgus nišu.

Visefektīvākie šobrīd ir gāzes ģenerēšanas apkures katli ar dažādu automatizācijas līmeni. Tie galvenokārt ir nepastāvīgi, ļoti prasīgi pret malku kvalitāti. Bet tiem ir augstas veiktspējas īpašības: efektivitāte līdz 95%, ilgstoši periodi starp slodzēm (līdz 5 dienām), vienmērīga jaudas pielāgošana, datora vadība ar vadību ar mobilo tālruni utt. Protams, šis komforta līmenis ir dārgs un ļoti dārgs.

Efektivitāte

Jo augstāka ir katla efektivitāte, jo mazāks ir degvielas patēriņš un pilnīgāka siltumenerģijas uzkrāšanās. Tomēr šī parametra nosaukuma plāksnes vērtībai ir rūpīgi jāievēro ražotāja norādījumi. Tas galvenokārt attiecas uz degvielu: koksnes veidu, mitruma saturu, pareizu ieklāšanu, pēc tam: rūpīgu sadedzināšanas vadības regulēšanu visos posmos un savlaicīgu regulāru apkopi. Visos apstākļos, ko nodrošina uzticams ražotājs, deklarētā efektivitāte ir diezgan sasniedzama.

Izlemjot par iepriekšējiem, svarīgākajiem parametriem, ir vērts sākt no efektivitātes vērtībām 80-85% (tiešās sadedzināšanas katliem). Zemākas likmes līdz šim norāda uz taustāmu tehnisku nepilnību.

Minimālā nepieciešamā jauda

Cietā kurināmā katliem parasti pietiek ar aptuveniem minimālās nepieciešamās jaudas aprēķiniem. Tāpēc praksē viņi iziet no noteikuma – lai apsildītu telpu ar parastajiem griestiem līdz 3 m augstumam, pietiek ar standarta izolāciju apmēram 1 kW jaudas uz 10 m2 platības. Mēs arī iesakām pievienot + 20% rezervi neprecizitātēm un iespējamai patēriņa paplašināšanai. Ja karstais ūdens tiek plānots, jums jāņem vērā vēl + 20%.

Kā pareizi un kāda veida koksni labāk sildīt

Malkas katla lietošanas instrukcijā ir noteiktas pamatprasības degvielai, pie kuras tā izsniedz deklarētos parametrus. Parasti pasē ir norādīts baļķu garums un dažiem modeļiem to diametrs atkarībā no kurtuves lieluma. Optimālais izejvielu mitruma saturs ir norādīts arī dokumentos un nepārsniedz 20%. No koku sugām labāk izmantot blīvākas koksnes sugas: osis, bērzs, alksnis. To siltumspēja ir vidēji par 25% augstāka nekā skujkokiem: eglei, priedei.

Pirms katla darbības uzsākšanas ir ieteicams sildīt kurtuvi un mazo skursteni, ne vairāk kā 50%, iekraujot malku. Uz režģa sakrauj papīru, šķembas, šķeldu un vieglus baļķus. Tad tas viss tiek aizdedzināts un pusei krāsns tiek uzkrauts ar koksni, lai starp apaļkokiem būtu iespējama gaisa cirkulācija. Ir nepieciešams ļaut šai pusei izdegt ar slēgtu pūtēju un atvērtu skursteņa amortizatoru. Pēc tam pelnu trauku notīra, kurtuvi notīra un galveno malkas partiju ievieto blīvāk nekā iepriekš, tiek iedarbināts katls. Lai iegūtu vēlamos parametrus, sākotnēji stingri jāievēro aprīkojuma ražotāja ieteikumi; ar pieredzi būs sapratne par to, kā vislabāk sasniegt vēlamo rezultātu.