Metālapstrāde un metāla pārveidošana nav nekas jauns. Jau kopš seniem laikiem cilvēki metālus izmantojuši dažādu sadzīves priekšmetu, piemēram, darbarīku un ieroču, ražošanai. Metālapstrādes galvenais mērķis ir metāla pārveidošanas process, lai izveidotu dažādus priekšmetus, instrumentus, detaļas, konstrukcijas un iekārtas. Lielākais metālapstrādes pluss ir iespēju ražot objektus jebkurā izmērā: sākot no smalkām skrūvītēm, detaļām, rotaslietām līdz pat automobiļiem, ēku karkasiem, tiltiem un kuģiem. Metālapstrādes jēdziens ir ļoti plašs, jo mūsdienās iespējas ir bezgalīgas. Daudzās metālapstrādes metodes un modernu sistēmu ieviešana, ļāvusi metālapstrādei kļūt par vienu no pieprasītākajām un vajadzīgākajām nozarēm pasaulē. 

Latvijas teritorijā no vietējās purva rūdas dzelzs tika kausēts jau 2.–3. gs., un, laikam ejot, metālapstrādes darbi tikai attīstījušies. Īpašu uzplaukumu nozare izjutusi pēc Otrā pasaules kara, savukārt pagājušajā gadsimtā sākās strauja metālapstrādes tehnoloģisko procesu attīstība. Metāla apstrādes metodes tika aktīvi pētītas un attīstītas. Metālapstrādes nozarē Latvijā kopš 2000. gada intensīvi tiek modernizēta ražošanas bāze un tiek ieviestas jaunas ražošanas tehnoloģijas un metālapstrādes metodes, kā arī piesaistīti ievērojami līdzekļi no ES fondiem nozares modernizācijā. 

Metālapstrādes metodes 

Ja senāk metālapstrāde bija laikietilpīgs un smags darbs, mūsdienu tehnoloģijas un jaunatklājumi padarījuši to daudz modernāku. Tagad metāla priekšmetu, detaļu un konstrukciju izgatavošana prasa krietni mazāk laika, turklāt rezultāts ir daudz kvalitatīvāks. Katrai vajadzībai un  produkta ražošanai ir nepieciešams piemērot noteiktas metālapstrādes veidus un procesus, lai iegūtu labāko rezultātu. Pateicoties dažādiem palīgrīkiem palielinājusies arī senāko metožu un metālapstrādes veidu dažādība. Profesionāļi izmanto dažādas ierīces, kā arī datorprogrammas un robotu sistēmas, veiksmīgai gatavā produkta izgatavošanai. 

Galvenie metālapstrādes veidi ir:

  • metālgriešana; 
  • liešana; 
  • termiskā apstrāde; 
  • spiediena apstrāde; 
  • elektriskā apstrāde;
  • metināšana. 

Ļoti plaši tiek izmantota tieši metālgriešana, kas ietver daudzas un dažādas metodes. Tas ļauj veidot bezgalīgi daudz dažādas formas un detaļas, ko vēlāk izmanto ļoti daudzās nozarēs. 

Metālgriešana ietver šādas metodes: 

Virpošana – izmanto, lai apstrādātu apgriezienu, spirāles un skrūves ķermeņus. To veic virpas griezējs, kurā apstrādājamai detaļai tiek piešķirta rotācija.

Frēzēšana – veic ar frēzmašīnu, izmantojot dažādus griezējus. 

Urbšana – process tiek veikta ar urbi gadījumos, kad sagatavē ir nepieciešams izveidot caurumu. 

Ēvelēšana – izmanto plakanu virsmu apstrādei. 

Kalšana – izmanto arī plakņu vai formas virsmu apstrādei. 

Slīpēšana – izmanto, lai noņemtu metāla slāņus un uzlabotu virsmas raupjumu. 

Lāzergriešana – precīzākais un modernākais metālgriešanas veids. Izmantojot lāzergriešanu rezultāts vienmēr ir precīzs un kvalitatīvs. Izmantojot lāzeru iespējams veidot dažādas metāla formas, turklāt rezultātu iespējams iegūt daudz ātrāk, jo nav jāveic pēcapstrāde. 

Hidroabrazīvā griešana – ar ļoti augsta ūdens spiediena padeve tiek kombinēta ar abrazīvu – smiltīm līdzīgu materiālu, kura katrs graudiņš ir ass un šķautņains, tādēļ šīs kombinācijas rezultātā var tikt sagriezts jebkuras cietības materiāls.

Metālapstrāde un tās risinājumi

Metālapstrāde ir ļoti nozīmīga nozare. Šis process ne tikai palīdz izgatavot dažāda izmēra priekšmetus, instrumentus, detaļas, konstrukcijas un iekārtas, bet ir arī mūsdienīgs risinājums ražošanā, ēku un infrastruktūras būvniecībā un attīstībā, mašīnbūvē un citās nozarēs. Daudzi ikdienas procesi nebūtu iespējami bez metālapstrādes un tās sniegtajiem risinājumiem. Pateicoties dažādajām metālapstrādes metodēm, ir iespējams izgatavot un aizstāt saplīsušas detaļas, pielāgot vai salabot esošās konstrukcijas, izveidot priekšmetu identiskas kopijas lielā skaitā, konstruēt un izgatavot masīvas un ļoti lielas formas, kas būs pietiekami izturīgas, lai kalpotu desmitgades. 

Metālapstrādes darbus parasti veic apmācīti profesionāļi, kas pārzina dažādu metālu fizikālās īpašības, prot izgatavot dažāda veida formas kā arī palīdz klientiem rast labākos risinājumus katrai situācijai. 

Vairāk mūsu mājas lapā: https://admsolutions.lv/metalapstrade/